𝗕𝗮𝘀𝗾𝘂𝗲 𝗖𝗼𝘂𝗻𝘁𝗿𝘆 – hiszpański hotspot technologii i innowacji

Archiwa

𝗕𝗮𝘀𝗾𝘂𝗲 𝗖𝗼𝘂𝗻𝘁𝗿𝘆 – hiszpański hotspot technologii i innowacji

Niedawno mieliśmy przyjemność odwiedzić naszego wieloletniego partnera, klaster GAIA w Kraju Basków. Ta podróż do San Sebastian i Bilbao nie tylko dała nam fascynujący wgląd w ten dynamiczny region, ale także otworzyła nowe możliwości współpracy.

💡Kraj Basków, znany również jako Euskadi, jest wysoce uprzemysłowionym regionem wytwarzającym 22,8% produktu krajowego brutto (PKB). Koncentruje się na sektorze produkcyjnym, który stanowi 23% gospodarki i należy do regionów o najwyższych wskaźnikach produktywności w Europie.
Region przoduje w technologiach informatycznych, naukach przyrodniczych, energetyce i inżynierii mechanicznej. W szczególności priorytetowo traktuje cyberbezpieczeństwo, mieszcząc klaster Cybasque w ramach GAIA.

💡Kraj Basków posiada własne Baskijskie Centrum Innowacji Cyfrowych (BDIH) specjalizujące się w inteligentnych maszynach, cyfrowych sieciach energetycznych, druku 3D, adaptowalnej robotyce, technologiach opieki zdrowotnej, zaawansowanych materiałach, rozwiązaniach opartych na danych i cyberbezpieczeństwie.
💡Wydarzenie BasqueOpenIndustry posłużyło jako tętniąca życiem platforma łącząca baskijskie i europejskie instytucje, aby zagłębić się w najnowsze trendy w technologiach Advanced Manufacturing. Oprócz AI, program obejmował pouczające dyskusje na temat Quantum Computing i Cybersecurity.

W ramach naszego finansowanego przez UE projektu #EXCITE, zaangażowaliśmy się w trzydniową misję do Kraju Basków. Nasz cel: ułatwienie wymiany między ekosystemami klastrowymi w celu wzajemnego rozwoju.

Dziękujemy naszemu gospodarzowi GAIA za doskonałe przygotowanie i gościnność. Wrócimy!